28 marca 2010
Filed under: Więźniowie obozu — Ł.G.P @ 11:03

W ostatnich dniach Ł.G.P dotarła do następnego świadka, pana Józefa J., który w wieku 9 lat, w roku 1943 został przywieziony wraz z rodzicami do obozu w Sieniawce. Jego ojciec był lekarzem, leczył więźniów. Pan Józef opowiadał, że mieszkając na terenie obozu nie mógł się po nim swobodnie poruszać. Wspominał, że widział grupy więźniów (od 150 do 200 osób) różnej narodowości. Nie był świadkiem złego traktowania robotników przez Niemców. Był za mały, żeby interesować się sprawami obozu i fabryki. Pamięta jednak opowieści o wejściach do podziemi nieopodal hamowni, ale sam nigdy ich nie widział.
Opowiadał również o uroczystości w 1944 roku, która odbyła się z okazji przybycia do obozu Wernhera Brauna. Z opowiadań p. Józefa wynika, że w tym dniu ludności cywilnej, robotnikom i jeńcom zakazano wychodzenia na ulicę.
Z tego, co pamięta, Niemcy z obozu uciekli w jedną noc, zabierając ze sobą część wyposażenia i niewielką grupę przymusowych pracowników. Następnego dnia obóz został wyzwolony, a pan Józef razem z rodziną opuścili ponure mury obozu.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Cała treść, znaki graficzne oraz zdjęcia zamieszczone na stronie są własnością Ł.G.P
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich bez zezwolenia Ł.G.P jest naruszaniem praw autorskich. stat4u seobog