17 lipca 2011
Filed under: Eksploracja — Ł.G.P @ 18:55


W dniu 15 lipca 2011r. mieliśmy zaszczyt gościć doktora Macieja Madziarza z Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej. Celem odwiedzin było przeprowadzenie badań georadarem newralgicznych punktów poszukiwań. Badania miały na celu odnalezienie wejść do podziemi fabryki. Struktura ukształtowania gleby, wysokie nasycenie ziemi wodą oraz warstwy glinonośne uniemożliwiły przeprowadzenie dokładnych badań. Te czynniki ograniczyły głębokość prześwietlenia gruntu do około 2,5 metra.

Wykonane badania, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, ale również nie zdementowały celu dalszych poszukiwań. Pan Maciej opierając się na bogatym doświadczeniu górniczym, przekazał nam wiele cennych wskazówek do dalszej eksploracji.

Łużycka Grupa Poszukiwawcza pragnie serdecznie podziękować Panu dr. inż. Maciejowi Madziarzowi oraz Instytutowi Górnictwa Politechniki Wrocławskiej za bezpłatne przeprowadzenie badań.

5 komentarzy »

 1. Czy georadar nie powinien miec dyskryminacji czyli nie sygnalizowanie obecności przedmiotów niepożądanych, np. drobnych przedmiotów żelaznych i co naj GROUND BALANCE oznaczający eliminacji wpływu gruntu ? Dla mnie to cos naciagane taka stronka a jeszcze troszke tyły i jeszcze jedno polecam pirometr laserowy 🙂 koszt okolo 150 zł pozdrawiam Artura.Z i cała waszą grupe .

  Komentarz by Silwer — 2 listopada 2011 @ 07:22

 2. Witam! To są fakty. Trwają badania i tyle ile możemy przedstawiamy na bieżąco na stronie. Serdecznie pozdrawiamy Ł.G.P

  Komentarz by Ł.G.P — 3 listopada 2011 @ 19:53

 3. Kolego, a o co chodzi Ci z tym pirometrem, bo ja tu jakośnie czuję związku.

  Komentarz by Mariusz K. — 6 listopada 2011 @ 21:41

 4. Pirometr służy do badania temperatury. Pustki w gruncie mogą być odzwierciedlone przez różnice temperatury powierzchni gruntu. Pomysł jest dobry, ale nie w naszym przypadku.

  Komentarz by Ł.G.P — 14 listopada 2011 @ 20:24

 5. „Te czynniki ograniczyły głębokość prześwietlenia gruntu do około 2,5 metra.” Doceniam Wasze wysiłki, ale czemu miały służyć te badania georadarem? Chyba tylko wyciągnięciu pieniędzy przez Instytut. Grubość stropu schronu to minimum 3-5 metrów, nad nim znajduje się warstwa ziemi o podobnej grubości. Kilkanaście lat temu też zbierałem informacje na temat różnych dziwnych poniemieckich obiektów. Gdy jednak uzmysłowiłem sobie za czym tak naprawdę ludzie biegają i czego szukają, to uznałem, że to marnotrawienie czasu. Do takich poszukiwań trzeba ciężkiego sprzętu, a nie wykrywacza i łopatki. Spróbujcie sobie wyobrazić halę produkcyjną o wymiarach np. 40 na 50 metrów, wysokości do 8 metrów ukrytą kilka metrów pod ziemią i chronioną przez kilka metrów betonu. W Górach Sowich cieszą się tymczasem z odkrywania kolejnych sztolni. Życzę jednak powodzenia.

  Komentarz by turysta — 15 stycznia 2012 @ 03:03

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Cała treść, znaki graficzne oraz zdjęcia zamieszczone na stronie są własnością Ł.G.P
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich bez zezwolenia Ł.G.P jest naruszaniem praw autorskich. stat4u seobog