17 stycznia 2010
Filed under: Opis obozu — Ł.G.P @ 18:59


Hamownia to lotnicze urządzenie do prób i badań silników lotniczych, składające się z jednego lub kilku stanowisk badawczych, umieszczonych przeważnie w odpowiednio wyposażonych do tego celu komorach oraz kabin pomiarowych. Hamownie silników odrzutowych dzieliły się na zwykłe (badanie i próby przeprowadza się w warunkach przy ziemi), wysokościowe (w komorach badawczych  temperaturę i ciśnienie powietrza można zmienić tak, aby odpowiadały  warunkom wysokościowym) oraz latające do przeprowadzenia w locie. Podczas badań i prób silnika odrzutowego i wymienionych hamowniach mierzyło się ciąg w całym zakresie prędkości obrotowej silnika, zużycie paliwa, w zależności od warunków pracy silnika oraz temperatury, ciśnienia i prędkości przepływu w charakterystycznych przekrojach silnika.

4 komentarze »

 1. Kiedyś obok tej hamowni było widoczne jakby wejście do podziemi. Był to początek tunelu o wysokości nie większej niż 2 metry. Wejście było dobrze zachowane, lecz zaraz za nim już było zasypane dalsze przejście i był widoczny uskok na powierzchni ziemi. Jakieś 4 lata temu przyjechał tam jakiś niemiec z koparką i z 3 dni kopał. Rozkopał cały teren, wraz z tym wejściem. Chyba nic nie znalazł, bo więcej sie już tam nie pokazał. Dziś jest tam wszystko rozkopane i po tym wejściu nic nie zostało.

  Komentarz by Seranoo — 5 kwietnia 2010 @ 10:17

 2. Ja osobiscie znalazlem (odkopalem) wejscie do piwnicy w hamowni? oO

  Komentarz by Matt — 11 listopada 2010 @ 00:25

 3. W czasie, gdy ten niemiec tam kopał, wlazłam w wykopalisko i znalazłam tam kość udową. Była częściowo zakopana, musiałam ją „wyrwać” z ziemi. Fuj:) Gdy poszłam tam parę dni później, wszystko było już zasypane.

  Komentarz by lesket — 19 marca 2013 @ 11:41

 4. Cały teren wokół kompleksu fabryki – obozu jest w prywatnych rękach obywatela Niemiec.To smutne.

  Komentarz by piotras — 30 marca 2014 @ 16:49

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Cała treść, znaki graficzne oraz zdjęcia zamieszczone na stronie są własnością Ł.G.P
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich bez zezwolenia Ł.G.P jest naruszaniem praw autorskich. stat4u seobog